Tatai hagyományőrző kulturális programok támogatása (ESZA_1)

  1. Kulcsprojektek: Ehhez a művelethez nem tartozik kulcsprojekt
  2. Indoklás, alátámasztás:

Tata város térsége hagyományos oktatási és kulturális központja, amely országos szinten is jelentősnek mondható épített örökséggel, kulturális vonzerővel bír. A város kulturális hagyományainak ápolásában az önkormányzat és a vele jó kapcsolatban álló történelmi egyházak mellett a városi civil szervezeteknek is komoly szerepük van. A város jelenleg is számos olyan hagyományőrző rendezvénnyel büszkélkedhet, amelynek jelentősége megyei és regionális szinten túlmutat (pl. a Víz, Zene, Virág Fesztivál, a Tatai Sokadalom, a Tatai Patara, a Szent György napi lovasünnep, a Mihály-napi Vásár, az Öreg-tavi nagy halászat, vagy a Tatai Vadlúd sokadalom). A művelet hagyományőrző tevékenységeknek a kiterjesztésével hozzájárul ahhoz, hogy a város kulturális arculata tovább bővüljön, és hogy a városban működő közösségek megerősödjenek. Mindezek mellett – ahogy a SWOT analízis is felhívja a figyelmet – az hagyományőrző programok támogatása lehetőséget teremt a történelmi borvidék hagyományainak újrafelfedezésére, illetve arra, hogy Tata városa a történelmi borvidék központjaként tudjon megjelenni. A programok további pozitívuma, hogy lehetőséget nyújtanak a műemlék jellegű épületeknek és azok környezetének jobb kihasználására.

  1. Specifikus cél: A közösségi terek és szolgáltatások városa
  2. A helyi felhívások, támogatható tevékenységek meghatározása:

A művelet keretében azon tevékenységek támogathatók, amelyekben a megvalósítók a hagyományok ápolását és kultúra terjesztését tűzik ki célul, ezt akár innovatív újfajta módon.

Önállóan támogatható tevékenységek:

  • A helyi értékek és hagyományok megismerését szolgáló programok, rendezvények, képzések, táborok, kiállítások megvalósítása (helytörténet, helyi értéktár, népi kézműves mesterségek, történelmi korok, stb)
  • Helyi gyűjtemények alakítása és bemutathatóvá tétele
  • A helyi értékeket és hagyományokat bemutató, ismeretterjesztő kiadványok kiadása, elektronikus felületen való megjelenítése
  • Alkotó közösségek bemutatkozása, programjai
  • Rendezvényszervezés
  • A programok, akciók szervezéséhez kapcsolódó eszközbeszerzés (kizárólag az elszámolható költségek 10%-át meg nem haladó mértékben támogatható)

Önállóan nem támogatható tevékenységek:

  • a programok szervezéséhez kapcsolódó eszközbeszerzés (kizárólag az elszámolható költségek 10%-át meg nem haladó mértékben támogatható)
  • kommunikációs és marketing tevékenységek

Kötelezően megvalósítandó tevékenység:

  • széleskörű tájékoztatás megvalósítása, hátrányos helyzetű célcsoportok bevonása
  1. Kiegészítő jelleg, lehatárolás:

A TOP 5.3.1-16 Helyi identitás és kohézió c. felhívás nyertes pályázói, konzorciumai programjai nem támogathatók. Nem támogathatók azon szervezetek, amelyek a Nemzeti Kulturális Alap vagy Nemzeti Együttműködési Alap kulturális, közösségi, ifjúsági és sporttevékenységek támogatására azonos tevékenységekkel pályázatot nyertek.

  1. A művelet / helyi felhívás célcsoportja:

A célcsoportból pályázatot nyújthat be Tata területén székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező jogi személyiségű szervezet, amely: igazolhatóan legalább 2 éves tapasztalattal bíró hagyományőrző, helyi érték feltáró, gyűjtő, tevékenységek szervezése terén. A HACS munkaszervezete nem kedvezményezettje a helyi felhívásnak.

  1. A kiválasztási kritériumok, alapelvek:
  • Részletes költségterv benyújtása
  • Kizárólag Tata területén megvalósuló tevékenység támogatható
  • A tervezett program célja a hagyományőrzés és értékek bemutatása legyen, amely történhet innovatív, újszerű módon is
  • A pályázatok járuljanak hozzá a helyi kulturális gazdaság fejlesztéséhez
  • Formálják és hozzák össze a közösséget, erősítsék az együvé tartozást és a helyi identitást és a népesség megtartó erőt
  1. A művelet megvalósítására elkülönített keretösszeg: 30.500.000 Ft
  • Ebből nyílt eljárás keretében meghirdetésre kerül: 30.500.000 Ft
  • Támogatott pályázatok várható száma 4 – 11 db
  • Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: min. 3.000.000 Ft – max. 10.000.000 Ft
  • A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 100%-a.
  1. A művelet megvalósítására elkülönített keretösszeg: TOP-7.1.1-16: 30.500.000 Ft
  2. Forrás ütemezése: 2018-ban: 15.500.000 Ft, 2019-ben: 15.000.000 Ft
  3. A megvalósítás tervezett időintervalluma: 2018. december 1 – 2021. december 31.