HKFS

A Tatai Helyi Akciócsoport 2016. május 26-án alakult meg 15 taggal. A HACS konzorciumi formában jött létre, melyben a köz- (6 szervezet), a civil- (öt szervezet), és a gazdasági (4 szervezet) szektor szereplői a felhívásban elvártaknak megfelelő arányban vesznek részt. A HACS tagjai mindannyian elkötelezettek, a közösségi és kulturális élet fejlesztése iránt és vallják, hogy azok hozzájárulnak a helyi közösségek megerősödéséhez, a helyi identitás és kohézió erősítéséhez a város népességmegtartó erejének növeléséhez.

A stratégiában leírt, közösen kialakított jövőképünk szerint Tata XXI. századi város – A térség turisztikai, oktatási, kulturális, egészségügyi, közszolgáltatási központja.

A helyzetelemzés készítése során feltárt társadalmi szükségletek rámutatnak arra, hogy a város népességmegtartó erejének fejlesztéséhez, a fiatalok helyben maradásához a helyi társadalmi problémákat közösségi szinten kell kezelni, melyhez a helyi közösségek nem rendelkeznek megfelelő aktivitással, tudással és eszközrendszerrel. A helyi civil szervezetek nem képesek a problémákra hatékonyan reagálni, melynek alapvető okai helyi közösségi helyszínek infrastrukturális hiányosságai, az elavult és hiányos eszközállomány, erőforrások hiánya. A város társadalmi problémái: a fiatalok elvándorlása, a lakosság elöregedése, egyes városrészek infrastruktúrájának állapota és a képzett munkaerő hiánya. A jelenleg művelődési központként funkcionáló épület városképileg tarthatatlan, állapota jelentősen leromlott, jelen állapotában alkalmatlan a további feladatellátásra, ezért a tervezett Tudásközpontot a városban frekventáltabb helyen lévő, felújítandó épületbe helyezzük át. A Tudásközpontnak kijelölt új helyszín a város szívében, könnyen elérhető helyen és nagy forgalmú helyszínen található.

Stratégiánk célrendszerében éppen ezért a helyi társadalom megújítása, a helyi közösségek részvételének és tudatosságának fokozása, valamint a helyi és közösségalapú gazdaságfejlesztés állnak. A célok elérését, valamint a leírt szükségletek kielégítését a helyi közösségi és kulturális infrastrukturális fejlesztésekkel, eszközök beszerzésével, közösségfejlesztő, képzési és szemléletformáló; kompetenciafejlesztő, tudományos és ismeretterjesztő; hagyományőrzésre és helyi értékek közvetítésére épülő közösségi és kulturális programok megvalósításával kívánják elérni közösség tagjai. A fejlesztések fókuszában az újszerűség és innovativitás kell álljon, valamint hálózatos együttműködéseken kell alapulniuk. A célok elérését 6 db művelettel (ebből 3 db ERFA és 3 db ESZA típusú) támogatják. Az infrastrukturális fejlesztéseket támogató kiírások teljes keretösszege 73.253.783 Ft, a stratégia megvalósítását biztosító, arra ráépülő kulcsprojekt megvalósítására 137.724.000 Ft került elkülönítésre. A kulcsprojekt a Magyary Zoltán Tudásközpont létrehozása, az épület felújítása és eszközbeszerzése, amelyben a megújuló közösségi terek lehetőséget adnak a civil csoportok, ifjúsági közösségek, különböző közösségek megerősítésére, a helyi társadalmi kohézió és identitás, valamint a helyi vállalkozások fejlesztésére is. A funkciónak megfelelő közösségi terek hozzájárulnak a különböző csoportok esélyegyenlőségéhez, a sérülékeny csoportok helyzetének javulásához.

A felhívásokkal a helyi civil és egyházi szervezetek közösségi tereinek és eszközparkjának megújítását és a jelen dokumentumban szereplő célkitűzéseket segítő programok megvalósítását, valamint ezen szervezetek tevékenységeinek hosszú távú fenntarthatóságának biztosítását szeretnénk segíteni. Kiemelten figyelünk a hátrányos helyzetűek, kisebbségi csoportok és fiatalok bevonására, társadalmi részvételük erősítésére.

A Helyi Akciócsoport vezetőjének a Tatai Városgazda Közhasznú Kft-t választották a HACS tagjai. A szervezet nagy tapasztalattal rendelkezik a pályázatok kezelése terén, megfelelő humánerőforrással és infrastruktúrával rendelkezik a feladat elvégzésére.

Melléklet:
Tata_HKFS