Beküldte Ábrahám Ágnes -
A Városháza dísztermében rendezték meg a Magyary Zoltán emlékkonferenciát Tata Város Önkormányzata, Komárom-Esztergom Megye Önkormányzata és a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság szervezésében.
A konferencián megvitatásra kerültek a közigazgatás szakmai kérdései és aktuális feladatai, emellett a résztvevők megemlékeztek dr. Kiss István társadalom- és közigazgatás tudós (aki aktívan részt vett a Tatai járás mintajárássá fejlesztésére irányuló tevékenységben) kiemelkedő szakmai munkájáról, születésének 110. évfordulója alkalmából.
Magyary Zoltán (Tata, 1888. június 10. – Héreg, 1945. március 24.) egyetemi tanár, iskolateremtő tudós, köztisztviselő, a közigazgatás tudományának nemzetközi hírű művelője volt. Az 1930-as évektől egyetemi tanári és az általa alapított/vezetett közigazgatás-tudományi intézetben végzett kutató munkássága vált meghatározóvá, akkor már nemzetközi hírű közigazgatás-tudósként ismerték. Angol, francia és német nyelven beszélt, és saját képességeit élete során folyamatosan fejlesztette. 1936 és 1938 között munkatársaival és tanítványaival ő végezte a Tatai járás tudományos vizsgálatát.
A konferenciát megelőző napon, csütörtökön, Magyary Zoltán születésnapja alkalmából koszorúzással emlékeztek a magyar közigazgatás-tudomány egyik legnagyobb alakjáról az Öreg-tó partján lévő Magyary szobornál, a Járási Hivatalnál, valamint elhelyezték az emlékezés virágait Tatán a Környei úti temetőben Magyary Zoltán síremlékénél, és Budapesten is. A csütörtöki megemlékezésen beszédet mondott Borsó Tibor, a Népfőiskolai Társaság elnöke, és Dr. Jávor András, a Magyar Kormánytisztviselői Kar elnöke.
A pénteki konferencián a Városháza zsúfolásig megtelt dísztermében Popovics György, a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: - elődeink élete, munkássága, az általuk ránk hagyott tudás befolyásolja mindennapjainkat, tetteinket, tartást adnak és mércét állítanak számunkra. Mindez különösen igaz egy olyan nagy formátumú személyiség tekintetében, mint Magyary Zoltán. Popovics György hozzátette: - A múltunk eredményei arra valók, hogy a bennük rejlő felhajtóerőt minden kor felhasználhassa, hiszen a sikeres nemzetek nemcsak abban különböznek a sikertelenektől, hogy volt mit örökölniük, hanem abban is, hogy nem bánnak pazarló módon a hagyatékkal.
Szakmai köszöntőjében dr. Kancz Csaba kormánymegbízott felelevenítette Magyary Zoltán munkásságát, kiemelve azt az iskolateremtő tevékenységet, amelyet megvalósított, és ami mind a mai napig egyedülálló, hiszen a közigazgatást akkor, a kor kívánalmaihoz képest nagyon modern eszközökkel kezelte. A kormánymegbízott elmondta:- bárki aki kezébe veszi Magyary könyveit, tanulmányait, írásait, azzal a furcsa érzéssel szembesül, hogy azok a gondolatok és vélemények, melyek ott megfogalmazódnak, nagyon aktuálisak jelenleg is, és azok a megoldási alternatívák, vizsgálódási pontok, amelyeket Magyary megfogalmaz, jelenleg is tudnak támaszkodási, igazítási pontokat adni nekünk.
A délelőtt folyamán szakmai előadásokat hallhattak a konferencia vendégei. Dr. Zöld-Nagy Viktória területi közigazgatás fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár a közigazgatás korszerűsítésének, fejlesztésének aktuális kérdéseiről, Miklóssy Endre a Szent István Egyetem oktatója Dr. Kiss István munkásságáról és a Szociális Vármegye koncepcióról, Dr. habil. Újváry Gábor történész, a Veritas Történelmei Intézet munkatársa Klebelsberg és Magyary kapcsolatáról, míg Balázs Ágnes PhD hallgató, a Magyary Szakkollégium, NKE Államtudományi és Közigazgatási Kar hallgatója „Plurális választójog több szemszögből-Ifj. gróf Andrássy Gyula választójogi javaslatának hazai és nemzetközi fogadtatása” címmel tartott előadást.
Michl József a program záróbeszédében Magyary Zoltán és Kiss István kapcsolatára utalva elmondta: óriási dolog egy ekkora tudósnak egy ilyen társat találnia, aki szeretettel, odafigyeléssel, és alázattal nem csak Magyary Zoltán életében, hanem azt követően is szolgálta a mesterét. A polgármester bemutatta a Magyary Terv 2.0, - városunk társadalom- és településfejlesztési, igazgatásszervezési és helyi gazdaságfejlesztési programjának - a közelmúltban megjelent kiadását is, melyről elmondta:- az a kötelezettség, melyet Magyary Zoltán Tatára rótt azáltal, hogy munkásságának egy nagyon komoly részét itt végezte el, arra kötelez bennünket, hogy ebből a gondolatkörből ne lépjünk ki, hanem az ő gondolkodásmódját, tapasztalatait felhasználva építsük fel a mai Tatát és a tatai kistérséget.
A konferencia zárásaként a résztvevők megkoszorúzták Magyary szülőházát, a Bercsényi u. 3 sz. alatt.
A programban közreműködött Jenei Márta, és a 25. Klapka György Lövészdandár zenekara.