Beküldte Laky Dóra -
A tatai SEAMRÓG EGYÜTTES koncertjére érkezőkkel telt meg november 28-án Dunaalmáson a Csokonai Művelődési Ház. A műsort Lévai Péter polgármester nyitotta meg.
Miután köszöntötte az együttest, elmondotta, hogy e koncerttel is bővíteni és erősíteni kívánják a Tatai Kistérséggel meglévő kapcsolatait, színesíteni a község kulturális életét, megismertetni az ír népzene sajátosságait, zenei gyökereit és stílusirányzatait.
A konferanszié szerepét dr. Lux András töltötte be, aki vetítő segítségével mutatta be mindazt, amit, az együttes nevét adó háromágú lóheréről, mint Írország jelképéről, az énekes hangszeres műfajról, a hangszerek fajtáiról, az angol nyelven megszólaló dalokról, balladákról, a történelmi tárgyú, a tengeri élethez vagy éppen a kocsmához kapcsolódó énekekről tudni kell.
Az együttesről megtudtuk, hogy az idén márciusban alakult meg, az ír zene művelésére és népszerűsítésére. Tagjai igazi amatőr zenészek, akik többnyire a Szent Márton Kamarakórusban, illetve az Esterházy Énekegyüttesben szereztek tapasztalatot a hangszerrel kísért közös éneklésben. Onnan erednek az évtizedes múltra visszanyúló baráti szálaik is. Olyan kórustagok álltak össze, akik ismert repertoárjukat szívesen toldották meg az ír zene hangulatos világával. A hét tagú együttes művészeti vezetője Édes Zoltán tanár, aki csaknem két évtizede foglalkozik az ír zenével. Friedbert Steinke gitáron, fuvolán játszik, civilben gépésztechnikus. Izing László, aki mandolin, hegedű, furulya és szájharmonika hangszereken játszik, mérnök közgazdász. Az énekes és dobon játszó Lengyel József építőmérnök, cégvezető az együttes ötletgazdájaként népszerűsíti a csapatot. Az ugyancsak énekes és basszusgitáros Nagy Péter banki területen dolgozó szoftverfejlesztő. A hegedűn és furulyán játszó, néha hangszeres szólamokat író Palotás Anna ének és zenetanár, karvezető. Végül Szakál László, aki grafikával és nyomdatechnikával foglalkozó mérnök, énekes és dobosként fordítóként is dolgozik, s a dalok zenei tartalmán kívül megfogják a hozzájuk kötődő történelmi körülmények is.
Nagy élmény volt valamennyi hallgató számára akár az ír szabadságharchoz, akár a tengeri élethez kapcsolódó dalok előadása. Az idősebb korosztály velük együtt énekelte a hosszú út a TIPPERRARY felé cím dalt. Más számoknál az együttes kérésére interaktív módon ritmusos tapssal is bekapcsolódott a műsorba a közönség. Az ír zene hangulatos világa bizonyára nagy sikert ért el e délutánon itt Dunaalmáson.
Dobos Szilvia