Nemzeti zarándoklat

Csöndes kitartással, konok szelídséggel

Az együttélésről, az összefogásról beszélgettek a tataiak és zarándokok

Ennél szebb környezetben nem is beszélgethettek volna fontos kérdésekről a Nemzeti zarándoklat tagjai és az őket fogadó tataiak, mint az Esterházy-kastély udvarán!

 

Az Útban egymáshoz, útban önmagunkhoz mottó hegyében szólítják meg személyesen a rosszkedvű, megkeseredett, nehézségekkel és a megosztottság feszültségeivel terhelt embereket az önkéntes gyaloglók. Michl József polgármester köszöntötte a június 15-én Tatára érkezett zarándokokat, maroknyi csoport ülte körbe a Lányi András író által vezetett társaságot az üres Esterházy kastély nyugalmas udvarán. A kétségkívül impozáns környezet fokozta az emelkedett hangulatot, nagyobb súlyt adott a szavaknak a szépséges épület és csöndes udvara. A gazdasági válság, a morális és érzelmi megosztottság, a közöny, s a kilátástalanság ellenében határozott úgy a zempléni Komlóska és Pálháza polgármestere, hogy nemzeti zarándoklatra hívják a párbeszédre kész embereket. A személyes felelősségre és a közös tenni akarásra kívánták felhívni a figyelmet, s úgy tervezték, országos mozgalommá terebélyesedik végül a megindulás. Pálházáról, Komlóskáról, Ópusztaszerről, Pannonhalmáról és Somoskőújfaluról vágott bele az útba egy-egy zarándokcsoport, a megállóhelyeken pedig súlyos témákról hirdettek jóízű, előremutató beszélgetéseket. Meglehetősen csekély médiaérdeklődés övezi a Nemzeti zarándoklat útját, valóban a személyes híradások révén terjed hírük.

Reményeik szerint csatlakoznak hozzájuk útközben is, legalább néhány kilométeres gyaloglás erejéig mások, jelezvén: van esély a párbeszédre. A június 10-én Pannonhalmáról indult csoport június 15-én érkezett Tatára, 16-án délután Tatabányán tartanak fórumot, jeles megszólalókkal. Végül 20-án, Budapesten futnak össze az ország öt szögletéből útnak indult társaság tagjai. Michl József tatai polgármester arról szólt, hogy mindannyian hozzá tudunk tenni valamit a jó cél eléréséhez, elegendő az apró erőfeszítés. Ha sokan adjuk a „szent maradékot” (bibliai kifejezéssel élve) a másik ember erőbeli adományához, az összeadódik. A tatai esti dispután gondolatébresztő felvetéseket tett Lányi András író, Ács Sándorné bio-agrármérnök, Ercsey Attila bio-építész, Szalai Gábor katolikus szerzetes és Béres Tamás evangélikus lelkész. A zarándokok a Fényes-fürdőn szálltak meg, június 16-án 14 órától a tatabányai Millenniumi Közparkban várják beszélgetésre az újonnan csatlakozókat Bencsik János polgármester, Czakó Gábor és Karátson Gábor írók, valamint Schneller István építész kezdeményezésére. (Zs. M.)