Beküldte Ábrahám Ágnes -
A projekt zárórendezvényét az Új Kajakház Ökoturisztikai Központban tartották.
Az Árop-1.A.3-2014-2014-0113 sz. projekt megvalósítására Tata Város Önkormányzata nyújtott be és nyert pályázatot, melynek célja a tatai járás települései közötti területi együttműködést segítő programok kialakítása volt.
A pályázatot az Államreform Operatív Program Irányító Hatóságának vezetője támogatásra érdemesnek ítélte. A projekt összköltsége 21 959 800 Ft, melyből a támogatási konstrukció keretében 21 959 800 Ft az elszámolható támogatás, a támogatás intenzitása tehát 100%-os volt.
A projekt rövidtávú céljai közé tartozott a járási szintű együttműködések erősítése, járási szintű Felzárkóztatási Kerekasztal létrehozása és működése, ugyancsak járási szintű „Esélyteremtő-programterv” elkészítése, rendezvények, konferenciák megszervezése, tájékoztató kiadvány megjelentetése, esélyegyenlőséget, társadalmi felzárkózást szolgáló tréning és speciális képzések megszervezése.
A projekt hosszú távú célja, hogy a kistérség-járás minden lakója számára elérhetővé tegye a közszolgáltatásokat, biztosítsa az idősek, a fogyatékkal élők és a hátrányos helyzetű polgárok esélyegyenlőségét az élet különböző területein.
A záróeseményt dr. Lantai Éva projektmenedzser nyitotta meg, akinek összefoglalója után Székely Csaba, a projekt szakmai vezetője beszélt a Tatai Kistérségi Többcélú Társulás Szociális Szolgáltatás-tervezési koncepciójáról, melynek célja, hogy a kistérség-járás minden lakója számára elérhetővé tegye a közszolgáltatásokat, biztosítsa az idősek, a fogyatékkal élők és a hátrányos helyzetű polgárok esélyegyenlőségét.
A projekt eredményeként létrejött egy, a járáson belül felmerült és a települések együttműködését igénylő problémák komplex kezelését megalapozó “Esélyteremtő-programterv” is. A programterv olyan közös megoldásokat, javaslatokat tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a járási együttműködésben résztvevő önkormányzatok helyi esélyegyenlőségi programjaiban megfogalmazott fejlesztési lehetőségek és intézkedések megvalósításához, elősegítéséhez. A programtervet a helyszínen Péter Albertné esélyegyenlőségi szakértő ismertette.
A projektben felülvizsgálták Tata Város Helyi Esélyegyenlőségi Programját is. A 2013-ban elfogadott program számos intézkedését megvalósította már városunk önkormányzata, ilyen volt többek között a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal közösen megalkotott Tata Város Szociális Térképe is. A felülvizsgálat eredményéről az eseményen Péter Albert esélyegyenlőségi tanácsadó tartott tájékoztatót.
A rendezvényen Michl József, Tata polgármestere záróbeszédében szólt arról, hogy a családi környezet az, amelyben az esélyteremtés igazán elkezdődhet, hiszen a példaadás és a nevelés az igazi esélyteremtő munka, amit a gyermekeinknek megtaníthatunk. A városvezető beszélt az önkormányzat által megvalósított esélyegyenlőségi intézkedésekről, köztük arról az együttműködési megállapodásról, amely az önkormányzat és az Esőemberekért Egyesület között született annak érdekében, hogy az autista gyermekek fejlesztését segítsék a város óvodáiban, valamint a közelmúltban átadott Vakok Állami Intézetének Tatai Telephelyéről, amelynek működését támogatja az önkormányzat.
A projekt során a Felzárkóztatási kerekasztalokon és az önkormányzati roadshow rendezvényein eredményes műhelymunka valósult meg minden járási településen a civil szervezetek, az önkormányzatok és intézményeik, a nemzetiségi önkormányzatok, az egyházak, a Tatai Járási Hivatal és a Türr István Képző és Kutató Intézet részvételével.