Komoly szakmai elismeréssel gazdagodott az Által-ér Szövetség-jelentős év volt 2015

Komárom-Esztergom Megye ünnepi közgyűlésén adták át a Komárom-Esztergom megyéért díjakat és a szakmai díjakat is. Ez utóbbi egyikét az Által-ér Szövetség kapta, az elismerést Michl József polgármester, a Szövetség elnöke vette át.

A Komárom-Esztergom Megyéért Szakmai Díj olyan tevékenységek elismerését szimbolizálja, melyek hosszú távon szolgálják a megyét.

Az 1994-ben megalakult Által-ér Szövetség az első olyan civil szervezet, amely egy egész vízgyűjtőre kiterjedően igyekszik saját eszközeivel elősegíteni a fenntartható fejlődést, a környezeti rehabilitációt és az ezekkel összefüggő tevékenységeket, többek között a vidékfejlesztést, környezeti nevelést, természetvédelmet, fenntartható gazdálkodást, megújuló energiák használatát, és az ökoturizmust.

Az Által-ér Szövetség jelenleg 48 tagszervezetet fog össze (23 önkormányzatot, 14 céget és 11 nonprofit szervezetet). Kezdeményezései nyomán megtalálta azokat a nélkülözhetetlen és segítőkész szereplőket, amelyek együttműködése valóban fontos volt ahhoz, hogy az Által-ér völgye, a Tatai-medence ma már számos tekintetben sikeres és modell értékű.

A Szövetség céljai érdekében idén is fórumokat, továbbképzéseket, civil akciókat szervezett, vagy éppen egyeztetéseket folytatott a mindenkori kormányzati szervekkel, vezetőkkel, sőt intenzív európai uniós kapcsolatokat is ápolt. Emellett  fontosnak tartják, hogy a térség civil szervezeteivel, oktatási intézményeivel is kapcsolatban maradjanak, lehetőség szerint bevonják azokat a munkába vagy éppen előadásokkal, bemutatókkal segítsék őket.

Az elmúlt években számos eredményt elért szervezet aktív közreműködésével valósulhatott meg a Tatai Öreg-tó és Által-ér vízgyűjtő rehabilitációja. A közel másfél milliárdos kiemelt projektet a Szövetség kezdeményezte, és gondozta az első pályázati fordulóig. A program keretében számos projektelem valósult meg. A legfontosabb, hogy az Által-ér medre szinte teljes hosszában, az Oroszlány-Kecskédi-vízfolyás pedig jelentős részében felújításra került, a partrendezés révén sok segítséget kapott a Tatabánya-Vértesszőlős-Tata kerékpárút ügye, elkészült egy 5 hektáros vizes élőhely az Öreg-tónál és megújulhattak a zsilipek és a levezető rendszer is. Fontos körülmény, hogy a projekttel szinte egyidőben került sor az Északdunántúli Vízmű Zrt. (a Szövetségnek szintén tagja) beruházásában a tatabányai és tatai szennyvíztisztító telepek rekonstrukciójára, így nemcsak vízgazdálkodási és ökológiai, hanem vízminőségi értelemben is nagy lépést tett a térség az Által-ér vízgyűjtő helyreállítása felé.

Ugyancsak komoly eredmény a Gerecse Natúrpark létrehozása, melyet hosszú évekig készítettek elő, míg 2013 januárjában Bajót-Péliföldszentkereszten 47 partnerszervezettel közösen megalakították, majd február 1-én Tatán ünnepélyes külsőségek mellett sor került annak kormányzati elismerésére is. A natúrpark munkaszervezeti feladatait az Által-ér Szövetség látja el, de a 2015-ben létrehozott Tanácsadó Testületben helyet kapott a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a Természetes Életmód Alapítvány, a Vértes-Gerecse Vidékfejlesztési Közösség, a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat és a HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt is.

Az Által-ér Szövetség elnyerte a Magyar Tájdíjat is, valamint létrehozták az Által-ér Völgy Természeti és Kulturális Örökségéért Díjat, amit a Szövetség a térség környezetvédelméért, környezetkultúrájáért kimagasló tevékenységet végzők elismerésére alapított, s évente ítél oda az arra legalkalmasabbnak választott önkormányzatoknak, gazdasági és civil szervezeteknek illetve magánszemélyeknek.

Az idei év kiemelkedő eredményei között található a Réti-8-as halastó rehabilitációja, a Tata Város Önkormányzata által elnyert projekt tervezésében és kivitelezésében aktív szerepet játszott a Szövetség. A munka nyomán az Által-ér völgy újabb helyreállított vizes élőhellyel gazdagodott és ezzel visszanyerheti nemzetközi természetvédelmi jelentőségét.

A Fényes Tanösvény, hazánk egyik legszínvonalasabb és legsajátosabb láperdei tanösvényének tervezésében szintén részt vállaltak, s az odaérkező érdeklődők szakmai kalauzolásában is közreműködnek az üzemeltető Tatai Városkapu Zrt.-vel.

Musicz László, az Által-ér Szövetség szakmai igazgatója elmondta, hogy 2015 számukra fontos év volt, aminek jelentős fejezete lett a Réti 8-as tó átadása, és a Fényes Tanösvény sikertörténete. Jövőre a tatai Öreg-tó rehabilitációjának 2. üteméhez, valamint a Gerecse Natúrpark megjelenése terén szeretnének előrelépni.  A különböző turisztikai és megyei pályázatoknál számos területen szándékoznak további partnerséget vállalni, terveik szerint többek között a tatabányai Gerecse kapuja látogatóközpont megszületésénél is szeretnének bábáskodni, valamint a bajóti látogatóközpont elindításában is szerepet vállalnak 2016-ban.