Új kiállítás várja a látogatókat a Német Nemzetiségi Múzeumban

A Múzeumi Világnapon nyitották meg a Német Nemzetiségi Múzeum kiállításának „Történetek” című folytatását Tatán. A megnyitó ünnepségen részt vett Dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, Bencsik János országgyűlési képviselő, Michl József polgármester, és dr. Beró Henrietta alpolgármester is.

A tatai német nemzetiségi múzeum ezzel folytatja 2015-ben megkezdett kiállítását. Tavaly a „Tárgyak” című tárlat vetett számot a gyűjtemény történetével, alapításkori küldetésével és a nemzeti kisebbségi múzeum megmutatásának lehetőségével. A szerdán megnyílt „Történetek” című kiállítás pedig arra tesz kísérletet, hogy történelem és emlékezet kettősségét bemutassa. A tárlaton látható tárgyak részben a múzeum tavalyi társadalmi felhívására érkeztek, és a német kultúrához kötődő csoportok sajátságának szimbolikus tárgyai, kisebb részük magánszemélyek adománya. Közös bennük, hogy eleve emlékezeti tárgyként kerültek a múzeumba.

A helyszínen Michl József kiemelten megköszönte a múzeum vezetőségének azt a hozzáállását, amivel megértették a város, a Tatán és a kistérségben élők igényét, és nem a hangzatos - divatos stílus felé kanyarodtak el, hanem a magas színvonalú, mély, és hosszú távon is üzenetet hordozó kiállítások megteremtésének irányába. A „Történetek” című tárlat így ebben az értelemben méltó folytatása a Herendi Porcelánmanufaktúra kétszáz évet átfogó alkotásaiból nyílt állandó kiállításnak is a Kiskastélyban.

Dr. Hoppál Péter megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy ezzel a kiállítással Tata közössége nagy szolgálatot tesz a magyar muzeológia és társadalomismeret vonatkozásában. Ez a kiállítás egy csepp, amelyben ott van a tenger, megpróbálja közreadni, hogy valójában mit jelent a magyarországi németségnek a mély kulturális identitása. Az államtitkár hozzátette: - minden időben meg kell méretni magunkat, hogy vajon megfelelően állunk-e nemzeti kisebbségeink önazonosságának megéléséhez, megadjuk-e a szükséges feltételeket ahhoz, hogy ők ne azt érezzék, hogy a kor az elnyomásukban érdekelt, hanem azt, hogy megélni önálló kulturális identitásukat, egy szabadságeszmény részeként érvényesül az adott társadalomban.  

Az államtitkár beszéde végén a saját, valamint Bencsik János és Michl József közös ajándékaként adta át azt a dokumentumot, amely a Magyar Országgyűlés egyik jegyzőkönyvi kivonata 2012. november 20-ról, amikor meghozták azt az országgyűlési határozatot, amely rendelkezik a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapjáról. Ennek díszkiadású lenyomatát illesztették be a megnyitón a tárlatba.

A kiállítást Kuti Klára rendezte, a megnyitón közreműködött Tóka Ágoston. A tárlatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.

Az ünnepséget követően Dr. Hoppál Péter, Bencsik János és Michl József közös sétát tettek városunk egyik legszebb részén, az Öreg-tó partján.