Beküldte Ábrahám Ágnes -
December 14-én tartotta ez évi utolsó ülését Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Városháza dísztermében, ahol a napirendi pontok előtt a Kincseskert Óvoda gyermekei mutatták be karácsonyi műsorukat.
A képviselők, munkájukat rendelet-alkotáshoz kapcsolódó előterjesztések megtárgyalásával kezdték. Ezek között szerepelt a város 2017-es költségvetési rendeletének elfogadása is. Michl József megköszönte a hivatal munkatársainak és a képviselőknek, hogy decemberben ismét el tudták fogadni a jövő évi költségvetést. A polgármester az ülést követő sajtótájékoztatóján ezzel kapcsolatban elmondta:- a városnak biztonságot ad, hogy január elsején már egy elfogadott, korrekt, és jól végrehajtható költségvetése lesz. A büdzsében 700 millió forint került a fejlesztési oldalra úgy, hogy a szöveges oldalon szerepel másfél milliárd forintnyi pályázati lehetőség, amely 10 olyan pályázatot jelent, melyeket már beadott a város, de még nem kapott rájuk választ. A működési oldalon 5 milliárd forint szerepel, ez a tatai óvodák, a szociális és egészségügyi ellátó rendszer, a hivatal és az önkormányzati cégek működésének, valamint az együttműködő partnereknek fizetett támogatásoknak az összege. 2016-hoz képest a jövő évi állami támogatás csökkent, aminek az oka a helyi adóbevételekkel függ össze. Tatán az egy főre jutó adóbevétel összege 42 000 forint, s a törvény szerint azoknál a településeknél, ahol ez az összeg meghaladja a 32 000 forintot, az állam a kötelező feladatokra adott pénz egy részét, arányosan visszavonja. Michl József összegezve hozzátette: - jövőre a város intézményei megbízhatóan tudnak majd működni, a költségvetés biztosítja számukra a kellő forrást, és bár természetesen az év folyamán módosítások válhatnak szükségessé, Tata stabil, biztonságos költségvetéssel kezdi meg az új esztendőt.
A településrendezéshez és városfejlesztéshez kapcsolódó előterjesztések sorában, többek között a környezetvédelmi és városfejlesztési stratégiák elkészítéséről is egyeztettek a képviselők. A stratégiai tervek - melyek a Magyary Terv szakmai tervei is egyben - szakértők bevonásával kerülnek frissítésre és megújításra, az aktuális igények és lehetőségek tükrében.
A napirendi pontok között, a vagyongazdálkodáshoz kapcsolódó előterjesztések részeként, első olvasatban tárgyalt a testület az új Városi Sportcsarnok üzemeltetésének kérdéséről. Az Önkormányzat kezdettől támogatta és segítette azt az elképzelést, melynek nyomán Tatán egy olyan sportcsarnok létesült, ami kiszolgálja a várost, és kiemelten segíti a TAC kézilabda szakosztályának működését, így a TAC-al való együttműködés eredményeként elkészült a sportcsarnok, amihez számos tatai és nem tatai cég adott TAO támogatás. A TAC és az Önkormányzat tárgyalásai után született döntés szerint, a TAC tulajdonba adja az Önkormányzatnak a sportcsarnokot, amit az Önkormányzat cége: a Városgazda Kft. fog üzemeltetni, szakmai vezető segítségével. Emellett a TAC kérelmére az Önkormányzat 15 éven át működési támogatásként évi 45 millió forinttal segíti majd a klub működését. Az új sportcsarnokot ezen a héten, november 17-én szombaton, 15:30-kor adják át, s a január hatodikai Vízkereszt napi koncertet, már az új intézményben élvezhetik a tataiak.
A Városházán a képviselők beszámolót hallhattak a középtávú út és járda felújítási program 2015-16-os végrehajtásáról is. A témával kapcsolatban Michl József elmondta:- idén több mint 20 millió forintot költöttek utak, és járdák felújítására, megújult számos buszmegálló - legutóbb Agostyánban és a belvárosban-, de ennél jóval több ilyen jellegű fejlesztést szeretne a város a jövőben megvalósítani. A következő lépés a Hajdú utca fejlesztése, emellett jó esély van arra, hogy parkoló fejlesztésre nyerjen pályázati pénzt Tata, és természetesen további pontokon terveznek beruházásokat, a tervek között szerepel az Agostyáni és a Baji úti kerékpárút megépítése is.
A humánszolgáltatáshoz kapcsolódó napirendek között kiemelt téma volt a köznevelési intézmények működtetésének átadása a Tatabányai Tankerületi Központ részére. Ezzel kapcsolatban nagyon fontos döntést hozott a testület, hiszen az új iskolafenntartói rendszerben az állam maga kívánja üzemeltetni, működtetni is az iskoláit. Eddig ezt a feladatot a város látta el, a Kőkúti és Vaszary iskolákban valamint tagintézményeikben, és a Menner Bernát Zeneiskolában. Az állam - a megyében a Tatabányai Tankerületi Központ - január elsejétől átveszi ugyan a működtetést, ami megtakarítást is jelent a város számára, de ugyanakkor az Önkormányzat szeretné segíteni továbbra is az intézményeket, például kedvezményes formában kötnek szerződéseket az uszoda vagy a sportcsarnok használatára, hogy a tatai gyerekek még jobb körülmények között végezhessék a munkájukat.
A beszámolók, és tájékoztatók sorában szerepelt még az ülésen beszámoló a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal és a képviselő-testületi bizottságok idei tevékenységéről, valamint egy tájékoztató Tata 2016-os testvérvárosi kapcsolatairól is. Michl József egyaránt megköszönte a bizottságok, és a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal dolgozóinak éves munkáját. A polgármester hozzátette:- a hivatal igazi ügyfélbarát módon igyekezett idén is segíteni a tataiaknak, és a térségben élőknek, erre az elkötelezett munkára a jövőben is számíthatnak az ügyfelek.
A képviselő-testület legközelebb januárban folytatja újra munkáját.