Beküldte Ábrahám Ágnes -
Tata Város Önkormányzata és a Kuny Domokos Múzeum szervezésében a Városháza dísztermében hallhattak tudományos előadásokat az érdeklődők február 3-án Balázs napján, a tatai Szent Balázs templomról.
A tatai múzeum munkatársai 2015-ben a Kossuth téren, a tér rehabilitációjához kapcsolódóan megelőző feltárást végeztek, ennek során kerültek elő a középkori eredetű, a 18. század közepén Szent Balázs tiszteletére szentelt templom és temető maradványai. Az előkerült leleteket restaurálták és különböző vizsgálatoknak vetették alá, így lehetővé vált, hogy az érdeklődő közönség is megismerkedhessen az ásatás legújabb eredményeivel.
Dr. Schmidtmayer Richárd, a Kuny Domokos Múzeum megbízott igazgatója az előadásokkal kapcsolatban elmondta, hogy írott források alapján tudtak ugyan a Balázs templomról, de azt is tudták, hogy nagy átalakítás volt a téren, és miután korábban az 1994-es ásatás nem talált régészeti nyomot a templomhoz, ezért feltételezték, hogy azt teljesen elbontották akkor, amikor megépítették a Nagytemplomot. A Balázs templom jelentőségére vonatkozóan a megbízott igazgató hozzátette: - Tata mezővárosnak a középkorban valószínűleg a piacterén épített kápolnájáról van szó, amelyet később még egyszer kibővítettek, majd az 1600-as évek elején először a reformátusoknak, 1671-től pedig a katolikusoknak lett a plébániatemploma, s körülötte elkezdtek temetőt nyitni és halottaikat eltemetni.
A programban az előadók elsősorban azokról az izgalmas eredményekről számoltak be, amelyeket a kutatás és az azt követő vizsgálatok nyomán szereztek a leletekkel kapcsolatban:
-Dr. Schmidtmayer Richárd: A Kossuth téri Szent Balázs templom és temetőrészlet feltárása 2015-ben
-Kürthy Dóra: A Szent Balázs templom építőköveinek archeometriai vizsgálata
-Dr. Rabár Ferenc: Szent Balázs tisztelete Magyarországon
-Havassy Bálint: Szentelmények a katolikus egyház liturgiájában
-László Orsolya: Tata, 17-18. századi népessége, a Kossuth téren feltárt temetőrészlet embertani feldolgozásának tükrében
-és Perger Andrea: A Szent Balázs templom sírjaiból és kriptájából előkerült textilleletek címmel tartott beszámolót.
Annak köszönhetően, hogy a 2015-ös ásatáson előkerültek ezek a régészeti leletek, a kutatók már várták, hogy továbbléphessenek a feldolgozásban, a restaurátoroknak ugyanis ilyenkor még sok időre van szükségük ahhoz, hogy az előkerült leletanyagot konzerválni tudják. Ezekből egyébként néhányat - elsősorban a textildarabokból - ki is állítottak a Városházán az előadások idejére. A remények szerint idén rendeznek Tatán egy olyan kiállítást, amely a teljes leletanyagot be tudja majd mutatni a közönségnek.