Projektindító értekezletet rendezett Tatán a Pons Danubii EGTC

Projektindító értekezletet és nyitókonferenciát szervezett Tatán a Pons Danubii EGTC február 27-én és 28-án. Hétfőn a projektben résztvevő partnerek tanácskoztak, míg kedden, nyilvános konferencián tartottak sajtótájékoztatót.

A Pons Danubii EGTC vezető partnerként 2 fordulós pályázatot nyújtott be az Interreg Duna Stratégia pályázati felhívására. Az INSiGHTS (INtegratedSlow, Green and Healthy Tourism Strategies INSiGHTS - Integrált lassú, zöld és egészségturizmus stratégiák) elnevezésű projekt továbbjutott a második fordulóba, melyben benyújtásra került a kibővített, és támogatásra érdemesnek ítélt pályázat.

A projekt fő célja a partnerek régióiban meglévő természeti és kulturális örökségekre épülő ökoturisztikai és egészségturisztikai fejlesztése megvalósítása annak érdekében, hogy a régiók a turisták számára minél vonzóbbakká váljanak. A projekt során integrált és fenntartható regionális menedzsment struktúrák alakulnak, az egészségturizmushoz és ökoturizmushoz kapcsolódó stratégiai dokumentumok készülnek, innovatív turisztikai eszközöket (telefonos applikációk, virtuális valóság pavilonok stb.) dolgoznak ki, az egészséges életmódot, fenntarthatóságot népszerűsítő programokat szerveznek meg. A partnerek között tudásátadó rendezvényekre, tematikus és adminisztratív jellegű találkozókra, illetve tanulmányutakra is sor kerül majd. A projekt szoros együttműködésben valósul meg a résztvevő partnerekkel.

A projekt partnerei:

•        University of Natural Resources and Life Sciences Vienna, Ausztria

•        Institute for Tourism, Horvátország

•        CEEweb for Biodiversity, Magyarország

•        Development centre of the Heart of Slovenia, Szlovénia

•        Harghita County Council, Romania

•        Zala County Government, Magyarország

•        Local Action Group “Central Istria”, Horvátország

•        Regional Development Agency with Business Support Centre for Small and Medium-sized Enterprises, Bulgária

•        Donautal-Aktiv Registered Association, Németország

•        Donautal-Aktiv Registered Association, Szerbia

A projektnyitó tatai esemény sajtótájékoztatóján Bara Zoltán a Pons Danubii EGTC ügyvezetője elmondta: - a társulás munkájának egyik fontos állomása, hogy a Duna Transznacionális programban pályáztak erre a projektre, amely a Duna mentén lévő régiókat köti össze. A megvalósítási folyamatnak az a célja, hogy a partnerek regionális turisztikai fejlesztéseket tervezzenek, és részben meg is valósítsanak. 12 országból 14 szereplő vesz részt az együttműködésben,  a Pons Danubii a vezetője a projektnek, amit az Európai Unió 2,5 millió euróval támogat. Terveik szerint az egész Duna menti, Komáromi és Tatai-medence régiójának egy olyan kiállító, tematikus turisztikai pavilont terveznek meg és gyártanak le, ami méltóképpen be tudja mutatni a térséget nemzetközi turisztikai vásárokon, különböző rendezvényeken és fesztiválokon. Maga a program idén január elsején indult, és 2019-ig tart, tehát egy három éves együttműködésről van szó, a konkrét fejlesztések 2018-ban készülnek majd el.

Michl József polgármester, az EGTC elnöke Tata, a projektben betöltött szerepét jellemezve kiemelte, hogy városunk szeretne nagyobb kitekintéssel részt venni a régió és a Duna mentének turisztikai fejlesztéseiben. Ennek nyomán készültek korábban már el például kerékpárutak, megvalósult az Által-ér rehabilitációja is, és ehhez szeretnének most további olyan tudást szerezni a projekten keresztül, amely mind a hét, Pons Danubii EGTC-t alkotó város számára jól hasznosítható lesz, magasabb színvonalú tudást és tapasztalatot összegyűjtve.

Bencsik János országgyűlési képviselő a projekt turisztikai jelentőségét összefoglalva elmondta:- a legfontosabb, hogy általa meg tudjuk mutatni magunkat. Az elmúlt 10 esztendőben mozaikszerűen nagyon sok turisztikai beruházás megvalósítására került sor, elsősorban a szelíd, zöld ökoturizmus területén, és az itt élők igényeinek kielégítésére például kerékpárút szakaszokkal, melyeknek építését szeretnék tovább folytatni a következő években is, a kerékpárút két oldalán lévő természeti, épített örökségi adottságokat összefűzve.

Dr. Völner Pál parlamenti államtitkár a sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott: -   minden fejlesztés akkor nyer értelmet, ha nem csak önmagában valósul meg, hanem kapcsolódik valamihez, és ahogyan ez a konferencia is bemutatta, egy teljes európai régió csatlakozik ehhez a projekthez. Ha az általunk megmutatott értékekhez kapcsolódik egy kerékpárút- hálózat, akkor igazán értelmet nyer, és nem önmagáért való lesz a fejlesztés, hiszen a megye turisztikai vonzerejét is növeli.