Beküldte Ábrahám Ágnes -
Tata Város Önkormányzata, Budapest Főváros XVII. kerület Rákosmente Önkormányzata, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, valamint az Edutus Főiskola együttműködési keretmegállapodást kötött, a Digitális Jólét Program által támogatott „Okosváros” fejlesztési koncepcióban való közös munka helyi megvalósítása érdekében. A téma kapcsán műhelynyitó konferenciát rendeztek a Városháza dísztermében, június 26-án.
A Digitális Jólét Program (DJP) 2.0 keretén belül Tata lesz azon kísérleti programok egyik helyszíne, ahol okosváros-fejlesztéshez (smart city) kapcsolódó eljárásokat fejlesztenek ki és vezetnek be. A megállapodás célja, hogy tatai központtal a település- és térségfejlesztés nemzetközileg is jegyzett szakmai központját hozzák létre, a már Tatán működő Civitas Sapiens Műhely bázisán. A felek az együttműködés keretében közös kutatási, fejlesztési és képzési programokat valósítsanak meg, növelve az érintett önkormányzatok működési hatékonyságát és a települések lakóinak életminőségét. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem az együttműködés céljait megismerve szintén csatlakozik a megállapodáshoz. A megállapodásban érintett felek a tatai műhelyindító szakmai konferencián bemutatták azon céljaikat, terveiket, amelyeket az együttműködés során kívánnak a jövőben megvalósítani, az okosvárosi fejlesztések koncepciójában.
A Digitális Jólét Program 2016 elején indult, s célja, hogy jelentős infrastruktúra-fejlesztési programot végrehajtva mindenki számára hozzáférhetővé tegyék a 21. század legmodernebb technológiai színvonalának megfelelő internet hozzáférést. Szeretnének mindenkit segíteni abban, hogy a digitális írás és olvasástudás tekintetében előre tudjon lépni, átalakítják a magyar állam és az önkormányzatok működését, így mindenki kényelmesen és a lehető legkisebb időráfordítással elektronikus úton tudja intézni az ügyeit, valamint minden segítséget megadnak annak érdekében, hogy a magyar gazdaság szereplői a maguk működését a digitális átalakítás logikájában tudják megváltoztatni annak érdekében, hogy versenyképes legyen a magyar gazdaság. Ebbe a programba illeszkedik az okosvárosi fejlesztések támogatása is.
Michl József polgármester a helyszínen elmondta: -Tata már évek óta építi a felsőoktatással való közös együttműködését, melybe több hazai egyetemet sikerült bevonni. Ebben kiemelt szerepet kap az Edutus Főiskola, mely azzal az ötlettel kereste meg városunkat, hogy működjünk együtt az okosváros fejlesztési programban. A polgármester hozzátette, reméli, hogy Tata az egyik fontos bázisa lehet annak a munkának, melynek nyomán a jövőben az okosváros gondolatkör megerősödik Magyarországon, s az együttműködés olyan például szolgálhat, melyből mások is tanulhatnak.
Vigh László az Edutus Főiskola rektor helyettese a közös munkával kapcsolatban úgy nyilatkozott:- a főiskola - mely a remények szerint hamarosan egyetem lesz - tagozattal rendelkezik Tatán is, és ez jelzi azt a nyitást, amely kifejezi, hogy az iskola az egész megyében gondolkodik, nem csupán Tatabányához kötődik, hanem szélesebb körben aktív, és tudja segíteni a környék településeit ebben a programban.
Dr. Deutsch Tamás a Digitális Jólét Program összehangolásáért és megvalósításáért felelős miniszterelnöki biztos a Városházán elmondta- a programba illeszkedő okosvárosi fejlesztések támogatása azt jelenti, hogy a digitalizáció előnyeit mindenki a lakóhelyén, a saját szűkebb életkörnyezetében tudja megtapasztalni olyan, a megfelelő digitális infrastruktúrára épülő szolgáltatások igénybevételével, melyek kényelmesebbé teszik az ügyintézést az önkormányzatoknál. A miniszterelnöki biztos hozzátette: a tatai konferencia azt a célt szolgálta, hogy bejelentsék a kezdeményezést melynek az a lényege, hogy Tatán és környékén egy mintaprojekt indul el arról, hogyan lehet az okosvárosi fejlesztésekben jó példával elöl járni. Az országban összesen 7-8 ilyen mintaprogramot fognak elindítani annak érdekében, hogy kézzelfogható legyen a digitális jólét, s megfelelő infrastruktúrával és hozzáértéssel olyan szolgáltatásokat lehessen nyújtani a helyben élőknek, melyek érezhetően javítják az életminőségüket.
A fejlesztések érdekében a jövőben országosan jelentős képzési programokat indítanak majd, először a közigazgatásban dolgozó közel 60 ezer szakember legalább egy százalékát szeretnék elérni, s nekik tartanak a tervek szerint továbbképzéseket a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közreműködésével. Ebben a folyamatban Tata kulcsszerepet szeretne betölteni, mint az okosváros fejlesztések érdekében történő együttműködések egyik jó példája.