Beküldte Ábrahám Ágnes -
2017 szeptemberében városunk egyik legnagyobb szellemi örökséget hordozó épülete, a Piarista Rendház újra megnyitotta kapuit, hogy ismét a tudást, az emberré nevelést szolgálja. Tata Város Önkormányzata október 8-án vasárnap rendezte a Tatai Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ ünnepélyes megáldását, szentelését a Rendház épületében. Az esemény 10 órakor szentmisével kezdődött, majd az áldást és szentelést követően kiállítás megnyitóval és könyvbemutatóval folytatódott.
A Szent Kereszt Plébániatemplomban lezajlott szentmisét követően az épületet megáldotta és szentelte Labancz Zsolt a Piarista Rend Magyar Tartományának tartományfőnöke, valamint Havassy Bálint László plébános. Köszöntőt a helyszínen Bencsik János mondott. Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta:- minden iskola amely megnyitja kapuit, a teremtés kozmikus rendje és a Szentlélek megtartó ereje segítségével kell, hogy szolgálja a gyermekek testi, szellemi, esztétikai, lelki fejlődését, hogy kibontakozhassanak személyiségükben, a tehetségüket felszínre tudják hozni, majd merjék megmutatni és alkalmazni. Ezt tették és segítették a piaristák is hosszú időn át itt Tatán, s ezt visszamenőleg is meg kell köszönnünk - fogalmazott Bencsik János.
A rendház folyosóján Dr. Schmidtmayer Richárd nyitotta meg „A piaristák tatai története” című, 20 tablóképből álló állandó kiállítást. A Kuny Domokos Múzeum igazgatója elmondta: - a Tatai Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ folyosója leginkább a piaristák nevelési és oktatási tevékenységének bemutatására szolgál, így a kiállított tablók nagy része ezt a tevékenységet mutatja be részletesen. Többek között például a Tata-Tóvárosi Múzeum elindítását, az Eötvös Gimnázium építését, a rendház bővítését, oktatókat és nevelőket, végül pedig visszaemlékezéseken keresztül a rend elűzetését.
A kiállítás megnyitóját követően került sor a „Sorsdöntő esztendők-Tata és a piaristák” című új könyv bemutatójára. A kiadvány-mely a Libelli Tatanses sorozat 4. része - a tatai piaristák gyümölcsöző időszakának állít emléket, melyet Dr. Rabár Ferenc nagy szeretettel és odaadással szerkesztett egybe. A történész a helyszínen tájékoztatott arról, hogy a könyv az 1940 és 44 közötti időszakot dolgozza fel, s a háborúba való sodródásnak a szakaszait ismerteti meg az olvasóval. A gyűjtő munkához a Piarista Levéltár nagyon sok anyagot adott, de segítette munkáját a Megyei és az Országos Levéltár is. A könyvben többek között olvashatunk a piaristák életéről-mindennapjaikról, napirendjükről, vallásos életükről is.
Az ünnepi programot Michl József szavai zárták. Tata Város polgármestere zárszavában kiemelte:- Abban a világban, melyben egyre nehezebben élünk a lelkünk és a szívünk szerint, bármennyit is tudunk, mégis mindig az a kötelességünk, hogy elsősorban fölfelé figyeljünk. Ez pedig nem csupán az egyházi közösségek dolga, hanem egyenként mindenkié. Bármit is látunk a mai világban, ha nem tudunk az igazi gyökereinkre és igazi mély alapjainkra építkezni, akkor elfújja a szél mindazt, amit alkotni próbálunk. Ezért a Képzési Központ élete a jövőben is a piarista hagyományokra alapozva épül majd tovább - mondta a városvezető.
Az állandó kiállítás tablóképei megtekinthetőek a Képzési Központ főfolyosójának falán, a piaristákról szóló legújabb könyv pedig megvásárolható a tatai múzeumban.