Tatán mutatták be Dr. Mészáros Gábor börtönnaplóját

Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett ünnepi megemlékezések sorában, október 25-én a Városháza dísztermében mutatták be Dr. Mészáros Gábor, a tatai forradalmi események kimagasló alakjának börtönnaplóját. A „Szegedi R. Gábor (Dr. Mészáros Gábor): Börtönnapló” című kötet a szerző börtönévei alatt megírt verses költeményeit tartalmazza.

Mészáros Gábor 1946-ban költözött családjával Tatára, ahol a kórházban szülész főorvosként dolgozott, református presbiter volt. Az 1956-os forradalom meghatározó tatai alakja lett, amelyért a megtorlás idején, 1957. május 29-én letartóztatták, majd 10 évre elítélték-végül 1963-ban szabadult. A szerző később börtönverseit Szegedi R. Gábor név alatt tervezte megjelentetni - a névben az R. betű a rabot jelenti, a szegedi szó pedig arra utal, hogy börtönéveinek végét és a tatai időszakot megelőző éveket is Szegeden töltötte.

A kiadványt a kötet szerkesztője, Dr. Schmidtmayer Richárd történész mutatta be. A Kuny Domokos Múzeum igazgatója elmondta: - 2015 decemberében az 56-os forradalom évfordulójára készülve jutott a múzeum tudomására, hogy ezek a fennmaradt írások megszerezhetőek, s Tata Város Önkormányzata támogatásával a verseket sikerült megvásárolni. Idő és kapacitáshiány miatt akkor nem sikerült a könyvet kiadni, de idén már sor kerülhetett az anyag feldolgozására. A kötet tartalma 1964 tavaszára készült el teljesen, több tisztázata marad ránk, melyeknek nagy része a múzeumba került. Mészáros Gábort, aki az 56-os események idején jelentős szerepet töltött be Tatán, valamint szervező és szónoki képességeinek köszönhetően Tatabányán és a Győri Nemzeti Tanácsban is, 1957-ben tartóztatták le, akkor kezdődött a verses gyűjtemény története. Dr. Schmidtmayer Richárd úgy fogalmazott: - A kötetet forgatva rálátunk egy mély hittel rendelkező, polgári világban nevelkedett, széles műveltséggel bíró személyiségre, s arra, hogyan tudja a versein keresztül megakadályozni, hogy a rendszer megtörje őt. A verseket olvasva bepillantást nyerhetünk a börtön falai közötti szenvedésekre, azokra a taktikákra, melyekkel a rabokat próbálták megtörni, de a könyv egy hihetetlen irodalmi kalandtúra is egyben, hiszen számos utalással veszi végig azokat a magyar és európai munkákat, melyeknek a megidézésével kitágultak a cella falai az író számára.

A tatai könyvbemutatón részt vett a szerző unokája és lánya is. Mészáros Klára elmondta:- sokszor gondoltak arra, hogy a régi iratokat és dokumentumokat valamilyen formában megőrizzék és megosszák másokkal, de eddig többszöri próbálkozás után sem sikerült megtalálni a lehetséges megjelenés végső formáját. A könyv idei megjelenése csodálatos érzés - nyilatkozta Mészáros Gábor lánya hozzátéve, hogy ezek az értékek mindenkinek szólnak, nem csupán a családtagoknak.

A helyszínen Michl József mondott köszöntőt hangsúlyozva, hogy nagy munkán van túl a múzeum munkatársi közössége, amiért köszönet jár nekik. A városvezető kiemelte: - Mindig örömet okoz, amikor valamit megmentünk a jövőnek, s ezzel az emlékiratként is olvasható versgyűjteménnyel egy olyan munka került elő, amiről mindenki azt hitte, hogy elveszett. Dr. Mészáros Gábornak Tata nagyon sokat köszönhet, nemcsak az életében végzett óriási munkáért, hanem mindazért, ami az 56-os kiállását és szeretetét jelentette, és amivel túlélte a börtönéveket úgy, hogy közben megfogalmazta ezeket a gyönyörű verseket.

Tata Város Mészáros Gábort díszpolgárává, majd 2006-ban a Zsigmond Király Díja „A magyar szabadságért 1956-2006” fokozatával, posztumusz tüntette ki.

A verses kötet az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatásának köszönhetően került kiadásra, a kiadvány a Kuny Domokos Múzeumban és a Városházán ingyenesen szerezhető be.