Ülésezett Tata Város képviselő-testülete

Június 27-én rendezte soron következő ülését Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Városháza dísztermében, ahol 21 napirendi pontban született döntés a hónap utolsó szerdáján.

Az ülés a megüresedett képviselői mandátum betöltéséről szóló tájékoztatóval kezdődött. Király István önkormányzati képviselő, aki a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek 2014. évi általános választásán 2014. október 12-én a Jobbik Magyarországért Mozgalom kompenzációs listájáról nyert mandátummal került be Tata Város Önkormányzat Képviselő-testületébe, 2018. május 25-én elhunyt. Tekintettel arra, hogy Király István a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjeként jutott mandátumhoz, így a megüresedett hely betöltésének joga is a szervezeté. A Jobbik Magyarországért Mozgalom Tatai Alapszervezete a megüresedett képviselői helyre Michl Miklóst jelölte, aki a 2014. évi önkormányzati képviselő választáson a Jobbik Magyarországért Mozgalom által állított települési kompenzációs listán a 2. sorszám alatt szerepelt. Tata Város Helyi Választási Bizottsága június 20-i ülésén megállapította, hogy a Király István települési önkormányzati képviselő halála miatt megüresedett települési képviselői mandátumot Michl Miklós tölti be. Michl Miklós a képviselő-testület júniusi ülésén tette le esküjét.

Ezt követően került sor az Év Közszolgálati Dolgozója Díj átadására. Idén a díjban Takácsné Szabó Mária, a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal Pénzügyi és Intézménygazdálkodási Irodájának pénzügyi ügyintézője részesült, a köz szolgálatáért végzett érdemes és eredményes munkássága elismeréseként.

Városunk képviselői munkájukat rendelet-alkotáshoz kapcsolódó előterjesztésekkel kezdték, köztük az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről, a lakbérek mértékéről, valamint az elidegenítésükre vonatkozó szabályokról szóló önkormányzati rendelet módosításával. A témában Michl József polgármester az ülés utáni sajtótájékoztatóján elmondta: - a bérlakásokkal kapcsolatban az az új helyzet állt elő, hogy egyre több olyan család van, amelyben megnőtt a keresők száma a korábbiakhoz képest, és már nem közfoglalkoztatásból vagy segélyből élnek, hanem el tudtak helyezkedni a munkaerő-piacon, így jobb anyagi körülmények között élnek mint korábban. Nagyon fontos, hogy a szociális támogató rendszert folyamatosan igazítsák a változásokhoz, ezért kellett számos ponton módosítani a lakásbérléshez kapcsolódó rendeletet.

Ugyancsak módosította a testület az Esterházy Miksa „Viator” sportösztöndíjra vonatkozó rendeletét. Az ösztöndíjra a jövőben már nem csupán tatai lakhellyel rendelkező fiatal sportolók pályázhatnak, hanem olyanok is, akik bár nem Tatán élnek, de valamelyik tatai sportklub igazolt versenyzői. Az ösztöndíj célja, hogy az eredményes sportolók, válogatott kerettagok itt maradjanak Tatán, és városunknak is dicsőséget hozzanak a nagy versenyeken való szereplésükkel.

A gazdasági társaságokhoz kapcsolódó előterjesztések sorában a képviselő-testület elé került az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságok felügyelő bizottságainak beszámolója éves tevékenységükről, valamint két napirendi pont is foglalkozott a Tatai Városkapu Zrt.-vel. Az egyik a cégnél lefolytatott Állami Számvevőszéki ellenőrzésről, a másik pedig a tatai Eötvös József Gimnázium és Kollégium fenntartói jogának átadásáról. Utóbbival kapcsolatban Michl József úgy nyilatkozott: - sikerült a testületnek elfogadnia azt az átadás-átvételi megállapodást, amelyben a Városkapu Zrt. a gimnázium egyetértésével átadja a tankerületnek az intézményt. Idén szeptembertől az Eötvös Gimnázium már nem a Városkapu Zrt., hanem a Tatabányai Tankerületi Központ fenntartásában működik majd.

A városrendezéshez, vagyongazdálkodáshoz kapcsolódó témák között szerepelt a Tata Város Települési Arculati Kézikönyvével kapcsolatos döntés is. Minden magyar településnek feladata a kézikönyv elkészítése, ennek a megadott szempontok alapján történő megvalósítására a város szakembereket kért fel, s ezzel kapcsolatosan elkészült az első feladatrész, melyet a testület elfogadott. A munka hamarosan folytatódik, s a részfeladatok eredményeit a tataiak is láthatják majd a város honlapján, ahol megnézhetik és hozzá is szólhatnak, javaslatokat tehetnek a kézikönyvhöz.

Az ülésen ezután személyi kérdést érintő előterjesztésekről szavaztak, először a Humán és Ügyrendi Bizottságban megüresedett helyről, majd a Tatai Geszti Óvoda intézményvezetői pályázatának elbírálásáról. A képviselők Vas Judit eddigi óvodavezetőt választották meg újra az intézmény élére. Michl József az óvoda minden dolgozójának megköszönte az eddigi munkát, és kiemelte: - két területen fontos a további fejlesztés és előrelépés, az egyik a szülőkkel való kapcsolattartás, a másik pedig az egyre nagyobb számú sajátos nevelési igényű kisgyermekkel való törődés és pluszfeladat elvégzése, mely komoly szakmai felkészülést kíván.

A testület tagjai voksoltak az általuk alapított közalapítványok 2017. évi beszámolóiról, valamint tájékoztatást kaptak az aktuális Európai Uniós pályázatokról is. Az ülés végén a Városházán beszámolók hangzottak el a Tatai Kistérségi Időskorúak Otthona és a Szociális Alapellátó Intézmény tevékenységéről. Mindkét intézmény a Tatai Kistérségi Többcélú Társulási Tanács fenntartásában működik, ezért a szakmai és pénzügyi beszámolóik is a kistérségi üléseken hangzanak el. Most, képviselői kérésre tartott a két intézmény vezetője részletes szóbeli tájékoztatást a testület előtt. Végül a képviselők zárt ülésen tárgyaltak a képviselő-testület által alapított városi kitüntetések 2018. évi odaítéléséről.

Tata Város Önkormányzat Képviselő-testületének soron következő rendes ülése szeptemberben várható, de a nyár folyamán rendkívüli ülésekre sor kerülhet, elsősorban a pályázatokkal kapcsolatos döntések miatt.