Heten vehettek át kitüntetést augusztus 20-án a Kossuth téren

Tata Város Önkormányzata és a Tatai Városkapu Közhasznú Zrt. szervezésében rendeztek ünnepséget Tatán augusztus 20-án, államalapító Szent István királyunk tiszteletére a Kossuth téren.

Az esemény a Szent Kereszt Plébániatemplomban kezdődött, ahol szentmisét mutatott be Havassy Bálint plébános. Ezt követően a Kossuth téren folytatódott az ünnepi műsor, ökumenikus kenyéráldással.

Bencsik János országgyűlési képviselő a helyszínen ünnepi beszédében elmondta: - Amikor Szent István királyra emlékezünk látnunk kell, hogy István király a Krisztusi nap felé tartotta az arcát, és onnan vette az erőt, a békességet, a tudást és szépséget, melyet aztán a saját népére sugárzott. Történeti alkotmányunkat és ősi hitünket azokért kellett törvényekbe foglalnia, akik ugyan  élvezik a nap fényét, de annak mindig háttal állnak, s a saját árnyékukhoz, saját vágyaikhoz mérik az egészet. A szabályok, törvények az együttélésünket alakítják, s ha nem rendelkezünk kellő bátorsággal, körültekintéssel, de szeretnénk előre haladni a szépség, az igaz és a szent irányába, akkor a szabályok a fogódzóink lehetnek. Szent István ilyen kapaszkodókat adott számunkra, melyekhez próbáljuk mérni és alakítani az életünket, ezért pedig hálásak lehetünk eleinknek, hisz olyan tagjai vannak ma is a közösségünknek, akik képesek arra, hogy a nap felé forduljanak, és annak fényét a saját környezetükben kicsiben, napról-napra szolgálatkészen tovább adják. Köszönet mindazoknak, akik ma a közösségünket építik és gyarapítják, segítve bennünket abban, hogy a házunkban, a városunkban, térségünkben ott legyen a csöndes-cselekvő akarat, a közösségi emlékezet, és a szépség, mely felhívja figyelmünket arra, hogy nem vagyunk egyedül: velünk van a teremtő és létben tartó egy igaz Isten – fogalmazott a Tatai-medence országgyűlési képviselője.

A Kossuth téren Michl József polgármester ünnepi beszédében hangsúlyozta: - Ha lesz a magyarságnak mindig szép számú, igyekvő, szorgalmas, jólelkű, becsületesen családját és hazáját szerető utóda, akkor nem kell aggódnia, mert lesz jövője is. Minden nemzet fennmaradásának két záloga van: a valaha élt és most élő, gyermekeit nevelő valamennyi édesapa és édesanya. Őket köszöntjük nagy szeretettel a nemzet ünnepén, és nekik köszönjük meg elsősorban nemzetünk fennmaradását. Minden család történetében van példamutató előd, akitől tanulunk, s akinek céljait mi is a magunkénak valljuk. Tata Városa idén ünnepli Tata és Tóváros egyesítésének 80. évfordulóját, ennek alkalmából pedig egy zenés színpadi mű is készül, mely láttatja, hogy a család élete hogyan forrhat össze egy város életének alakulásával. Köszönhetően Magyary Zoltánnak, nem a gyengeségek, hanem az erősségek adódtak össze a két városrész egyesítésével, és a történelmi örökségből, az Esterházy család hagyatékából, a tataiak szorgalmas munkájából egy igazi „testvérváros” épülhetett. Köszönet mindenkinek, aki az elmúlt évtizedekben ennek mentén munkájával, támogatásával ezt erősítette. Róluk minden év augusztus 20-án megemlékezünk, hogy kiemelt figyelemmel köszönjük meg életüket. Azt, hogy tudományos munkájuk során mindig szemük előtt tartották szeretett városukat, hogy a sporttal, a mozgással is a Tatai-medence szép természetének szeretetére neveltek, vagy segítettek a helyi emlékek összegyűjtésében és megismertetésében. A városépítés része az is, ha valaki a bajba jutottakhoz, betegekhez való lehajlást, segítségnyújtást művészi fokon gyakorolja, vagy ha a közösség építésében a különböző érdeklődési csoportok szövetségkötésében jeleskedik, de köszönet a művészetre nevelőknek is, akiknek felelőssége manapság óriási – mondta Michl József, utalva a város idei kitüntetettjeire.

A hagyományokhoz híven ebben az évben is augusztus 20-án adták át a városi kitüntetéseket. Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2018-ban az alábbi kitüntetések adományozásáról döntött:

Tata Városáért kitüntetés arany fokozatában részesült Horváth Zoltán, a Komárom-Esztergom megyei Természetjáró Szövetség elnöke, a természetjárás megismertetése, tatai népszerűsítése érdekében végzett több évtizedes tevékenysége, továbbá magas színvonalú sportszervezői munkájának elismeréseképpen.

Tata Városáért kitüntetés ezüst fokozatában részesült Dr. Kis Tiborné, a Tatai Helytörténeti Egyesület elnöke, Tata város helytörténeti értékeinek megmentése érdekében kifejtett önzetlen szervező munkájának elismeréseképpen.

Tata Városáért kitüntetés ezüst fokozatában részesült Domonkos Ágnes, a Tata és Térsége Civil Társulás elnökeként végzett kiemelkedő közösségszervező tevékenységéért, s e közösségbe tartozók érdekérvényesítéséért folytatott munkája elismeréséért.

Tata Városáért kitüntetés ezüst fokozatában részesült Vámosi László sportszervező, sporttörténet író, a város sporttörténetének közkinccsé tétele érdekében végzett kutatói és írói, továbbá Tata éremgyűjtő közösségéért végzett áldozatos munkája elismeréséért.

Tata Városáért kitüntetés ezüst fokozatában részesült Kóthay Péter tanár, festő- és szobrászművész, Tata képzőművészeti életében betöltött kiemelkedő szerepéért, művészetszeretetre nevelő pedagógiai munkája elismeréseképpen.

Tata Városáért kitüntetés bronz fokozatában részesült Kovács Szilvia háziorvos asszisztens, körzeti nővér, az egészségügyben végzett több évtizedes emberséges, lelkiismeretes, önzetlen, segítő munkája elismeréseképpen.

Tata Város Díszpolgára cím kitüntetésben részesült Prof. Dr. Kerekes Sándor egyetemi tanár, szülővárosa, Tata fürdővárosi valamint borgasztronómiai adottságainak népszerűsítése, fejlesztése terén végzett kimagasló szakmai színvonalú tanácsadói és támogatói tevékenysége elismeréséért.

Szívből gratulálunk a díjazottaknak, további munkájukhoz sok örömet, sikert és jó egészséget kívánunk!

 

Az ünnepségen közreműködött: Petrozsényi Eszter színművész, a MH 25. Klapka György Lövészdandár Zenekar Balázs Attila őrnagy vezényletével, valamint a Kenderke Református Alapfokú Művészeti Iskola és a Pötörke Népművészeti Egyesület növendékei.