Beküldte Ábrahám Ágnes -
A Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara a piarista rendházban tartotta az EFOP- 3.4.3. „Qualitas - minőségi felsőoktatás fejlesztés Sopronban, Szombathelyen és Tatán” elnevezésű pályázatának projektközi értékelő konferenciáját, december 14-én.
A piarista rendház épületében 2017 őszén kezdte meg működését a Tatai Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ, ahol a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara Csecsemő és Kisgyermeknevelő Alapszakot indított. Az óvodapedagógus oktatás alapjaiból kinőtt csecsemő és kisgyermeknevelő képzés felsőfokú végzettséget adó szakként már több éve működik hazánkban, s egyre nagyobb népszerűségnek örvend, hiszen erkölcsi és anyagi megbecsülést is jelent a szakemberek számára. Idén ősszel az oktatás első és második évfolyamon is elindult, jelenleg közel 40 hallgató részvételével zajlik.
A foglalkoztatás és a felsőfokú oklevéllel rendelkezők arányának növelése, a lemorzsolódás csökkentése, valamint az idegennyelv-tudás fejlesztése a célja a Qualitas programnak, amelynek megvalósítására 1,458 milliárd forint támogatást nyert a Soproni Egyetem. A soproni campuson négy munkacsoport keretében zajlik a megvalósítás. A negyedik munkacsoport a Tatán létesített Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ képzési portfólióját alakítja ki, elsősorban a kisgyermekneveléshez kapcsolódó képzést. A projekt kiemelt hangsúlyt fektet a csecsemő –és kisgyermeknevelő alapképzésre, ahol a bekerülés segítésétől a sikeres diplomaszerzésig támogató tevékenységeket tervez, korszerű oktatási környezet megteremtésével, tananyagfejlesztéssel.
„Nagyot álmodtunk, amikor Tatával együttműködésben beindult az oktatás, és szerencsére akkor hirdették meg a pályázatot, amelyet elnyerve lehetőség van nemcsak az oktatók és a tudás eljuttatására, hanem arra is, hogy a tatai rendházban a csecsemő és kisgyermeknevelő képzéshez kapcsolódó infrastrukturális feltételeket is megteremtsük, fejlesszük” – nyilatkozta a projektközi értékelő konferencián Dr. habil Varga László egyetemi docens, a Benedek Elek Pedagógiai Kar dékánja. Varga László tájékoztatott arról, hogy a projektből számítógépeket rendeltek, szakkönyveket, demonstrációs eszközöket, hangszereket, a vizuális neveléshez festékeket és egyéb eszközöket hoztak Tatára, így a szakmai képzéshez a személyi állomány mellett jelentős infrastruktúrafejlesztéssel is hozzá tudnak járulni.
A hallgatók részéről nagyon sok pozitív visszajelzés érkezik, hiszen nagy részük dolgozó nő, családanya, s az egyetem tatai oktatásának segítségével elkerülhetik az utazást, a képzés pedig helyben valósul meg, mint ahogyan a megszerzett tudás is helyben fogja segíteni az intézmények minél színvonalasabb működését.
A találkozón Michl József polgármester köszöntötte a résztvevőket hangsúlyozva, hogy Tata Városa olyan szolgálatnak tekinti az egyetemmel való együttműködést, mellyel támogatja az itt élőket, és tovább szeretné emelni Tata szellemiségét, ezzel is erősítve a várost. Nagy öröm, hogy ez a program elindulhatott, s a munka, ami elkezdődött szép bizonyítéka annak, hogy megérte újra kinyitni a piarista rendház kapuit – mondta a polgármester.
A konferencián részt vett a SOE BPK vezetősége: Dr. habil Varga László egyetemi docens, a kar dékánja, Kissné Dr. Zsámboki Réka tudományos és külügyi dékán-helyettes, Dr. Simon István Ágoston oktatási dékán-helyettes, valamint Prof. Dr. Náhlik András, a Soproni Egyetem rektora is. A helyszínen összegezték az eddigi tapasztalatokat és egyeztettek a jövőbeli feladatokról. A tervek szerint 2019-ben újabb szakok és továbbképzések indulhatnak a rendházban a Soproni Egyetem jóvoltából.