Beküldte Ábrahám Ágnes -
A július 9-i, pénteki vihart és jégverést követően Tata Város Önkormányzata a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság műveletirányítási parancsnokságával vette fel a kapcsolatot. A megyében tevékenykedő hivatásos, önkormányzati, önkéntes és létesítményi tűzoltóságok még aznap 24 káreseményhez vonultak ki, főként fakidőléshez, ágleszakadásokhoz és jégverés okozta tetősérülésekhez, valamint néhány esetben vízszivattyúzáshoz.
Az ezt követő hétvégi utómunkálatokat a tatabányai, komáromi és nyergesújfalui hivatásos tűzoltók, önkéntes tűzoltó egyesületek (Agostyán Kocs, Dunaalmás), a kisbéri, a császári, az esztergomi, a sárisápi, a tarjáni, valamint a rédei mentőszervezetek, az önkormányzattal és a Tatai Városgazda Nonprofit Kft.-vel együttműködésben végezték.
Eddig több, mint 100 bejelentés érkezett az önkormányzathoz magántulajdonú házakon történt sérülések miatt. Ezek főként tetőkárok, melyek nagy része palatető. A bejelentéseket a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal kategorizálta, 75 helyszínre személyesen is kimentek az önkormányzat munkatársai és felmérték, hogy miben tudnak azonnali segítséget nyújtani. 15 helyszínen, ahol erre rászorultak, a város segítséget nyújtott a tető fóliázásában, a cserepek, illetve a palák cseréjében, a további károk enyhítésében. 25 helyszínen szakmai segítséget és eszközöket (pl. fólia, PUR hab, tetőléc, OSB lap, stb.) biztosítottak az azonnali kárenyhítésre. Ezek a megoldások nem véglegesek, a beázások ellen, a további károk elkerülésére, enyhítésére szolgálnak. Számos esetben a hivatal munkatársai személyesen vették fel a kapcsolatot a károsultakkal, hogy segítséget nyújtsanak a rendkívüli települési támogatás igényléséhez szükséges űrlap elérhetőségében.
A jég és a nagy mennyiségű csapadék számos önkormányzati intézményben és önkormányzat tulajdonában álló területen is jelentős kárt okozott, ami az előzetes felmérések alapján megközelíti a 200 millió forintot. Az önkormányzatnak lehetősége van ilyen esetben vis maior támogatási kérelmet benyújtania, az önkormányzati tulajdonú területeken és a kötelező közszolgáltatásokhoz kapcsolódó épületeken keletkezett károk enyhítésére. A pályázatot a város benyújtotta 100 millió forintot meghaladó kárigénnyel, amelynek egy részére remélhetőleg megérkezik a támogatás, a többit önerőből kell kigazdálkodnia az önkormányzatnak.
Mivel a magánházak esetében nincs lehetőség vis maior támogatás igénybevételére, ezért költségvetési átcsoportosítással kellett a szükséges forrást biztosítani a segítségnyújtásra. Emiatt többek között az idén nyárra betervezett Öreg-tó melletti szabad strand létesítésére elkülönített összeget is erre a célra fordítja az önkormányzat. A strand nyitásával kapcsolatos beruházások egyelőre leálltak, azokat várhatóan csak ősszel, illetve a következő évben valósítják meg.