A Güntner Aréna Városi Sportcsarnokban avatták fel Esterházy Miksa emléktábláját

Az Éremgyűjtők Tatai Szervezete, a Tatai Atlétikai Club és a Magyar Atlétikai Club szervezésében avattak emléktáblát Gróf Esterházy Miksa (1837-1883), a modern magyar sport megteremtőjének tiszteletére november 19-én a Güntner Aréna Városi Sportcsarnokban.

 

Gróf Esterházy Miksa honosította meg hazánkban a mai értelemben vett sportéletet, s a Magyar Athletikai Club 1875-ös megalakításával világhódító útjára indította a magyar sportot. Esterházy maga is sportolt, versenyzett, a gyaloglásban elért sikerei miatt kapta a „Viator” nevet, melynek jelentése: gyalogló, vándor. Hatékonyan menedzselte is a sportot, komoly kapcsolatrendszere volt és emellett élt a korabeli sajtó adta lehetőségekkel, cikkeket írt, előadásokat tartott. Kinyomtatta Gyaloglási kalauzát Viator álnéven, és Molnár Lajos kolozsvári testnevelő tanárral közösen megjelentették az Athletikai gyakorlatok című kiadványukat. A Magyar Athletikai Club megalakítására 1875. április 8-án került sor, melyen a résztvevők Esterházy Miksát választották elnöknek. A klub alapítását követően Esterházy nagy lendülettel folytatta az atlétika széles körű népszerűsítését, s 1875. május 8-án Európában elsőként szervezett nyilvános atlétika versenyt. Napjainkban május 8. a Magyar Sport Napja.

Vámosi László, az Éremgyűjtők Tatai Szervezetének titkára Esterházy Miksa életútjáról úgy nyilatkozott: - Miután Cambridge-ben végzett, diplomáciai szolgálatot látott el az Osztrák-Magyar Monarchiában, számos országban megfordult diplomataként és minden állomáshelyén részt vett különböző sporteseményeken. Így jutott el az atlétikához, amely abban az időben mást jelentett, mint napjainkban, inkább egy gyűjtőfogalom volt, melybe beletartoztak a tornászok, a korcsolyázók vagy az ökölvívók is. Amikor Esterházy Miksa 1874-ben hazajött, a Remeteségben található vadászkastélya melletti birtokán alapított egy sportközösséget, melyben tata-tóvárosi iparosok és iparosifjak vettek részt. Együtt mozogtak, bokszoltak, gyalogoltak az Öreg-tó körül, s ez az aktív közösség kiváló felvezetője volt annak, hogy Esterházy egy évvel később megalapítsa a Magyar Athletikai Clubot, mely aztán sporttörténelmünk legnagyobb sikereit érte el. A klubot 1946-ban megszüntették, majd a rendszerváltás után újra szervezték. Esterházy Miksa terve az volt, hogy a Monarchia területén lévő nagyvárosokban is létrehoz atlétikai klubokat, ezt meg is tudta valósítani Lőcsén, Kolozsváron és Pécsen, miközben versenyeket, rendezvényeket szervezett, de sajnos gyógyíthatatlan betegsége következtében fiatalon, 46 évesen elhunyt a tatai vadászkastélyában. Bronz síremléke a Veszprém megyében lévő gannai Esterházy Mauzóleumban található. Tata Város Önkormányzata Esterházy Miksa munkássága, szellemisége előtt tisztelegve 2018-ban alkotta meg az Esterházy Miksa „Viator” sportösztöndíját.

A táblával az Éremgyűjtők Tatai Szervezete valamint a Magyar Athletikai Club (MAC) és a Tatai Atlétikai Club állít emléket Esterházy Miksának, aki a magyar sport történetében betöltött kiemelkedő szerepe mellett neves éremgyűjtő is volt. Városunkban számos emléktábla kapcsolódik a helyi sporttörténethez, többek között Rózsavölgyi István, Császár Attila, Ugron Gábor, Bláthy Ottó Titusz vagy Ádám Sándor emléke előtt tisztelegve. A legújabb, Esterházy Miksa nevét hirdető emléktábla idén egy olyan évben készülhetett el, amikor két fontos tatai sporttörténeti jubileumot is ünnepelhetünk, hiszen hetven éve nyitották meg a tatai edzőtábort, valamint 50 évvel ezelőtt alakították újjá a Tatai Atlétikai Clubot. A Güntner Aréna Városi Sportcsarnokban Michl József polgármester köszönetet mondott Vámosi Lászlónak az emléktábla ötletéért és megvalósításáért. A városvezető kiemelte: - A természeti és az épített örökségünk mellett a szellemi örökségünket is őriznünk kell, és időről-időre a fiatalok elé kell tárnunk, hogy lássák, milyen sok kinccsel gazdálkodhatunk, s hogy megismerjék a nagy elődök eszméit.

Az emléktábla mellett, állandó kiállításként két tablót is elhelyeztek a sportcsarnok falára, a tablókon fotók, idézetek láthatók, valamint számos információ olvasható, melyeket érdemes tudni a magyar sportélet megalapítójáról, akinek munkásságát méltóképpen folytatták, hiszen ahogyan Kállay Kristóf, a MAC elnöke a helyszínen elmondta: - Esterházy Miksa halála után a  Magyar Athletikai Club következő két elnöke is az Esterházy család tagjai közül került ki. 

Esterházy Miksa élete, példája a 21. században is számos fontos üzenetet hordoz, ahogyan Vámosi László ezzel kapcsolatban fogalmazott: - Arra az elkötelezettségre és szorgalomra, mellyel a Teremtő megajándékozta őt, ma is nagyon nagy szükség van. Rendkívül szorgalmas ember volt, ha ideje engedte a nap bármely szakában elment kocogni, futni, ha kellett saját maga ácsolt sporteszközt, vagy éppen feltűrte az ingét és felhúzta a bokszkesztyűt. Bár vagyonos ember volt, aki a gazdaköröket is irányította, nem élt „főúri életet”, egyszerű, munkával teli életútja volt, és nagy lelkesedéssel, akadályokat nem ismerve valósította meg a terveit.

Az emléktáblát és a tablókat a Güntner Aréna Városi Sportcsarnok előterében láthatják az érdeklődők.