Mansbart Antalra emlékeztünk

Tata Város Önkormányzata szervezésében rendeztek megemlékezést december 19-én Mansbart Antal, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején a hazáért vállalt bátor kiállása miatt mártírhalált halt katolikus pap születésének 200. évfordulója alkalmából.

 

Mansbart Antal 1821. december 20-án született Tata-Tóvárosban, a család a mai Ady Endre utcán - akkoriban Öreg utcának hívták - élt. Egykori szülőháza a jelenlegi Fényes Áruház helyén állt, ahol emléktábla őrzi nevét. Mansbart Antal a papi hivatást választotta, először Győrben majd ezt követően Csákberényben végezte szolgálatát, ahol Szikszai János református lelkésszel a béke és nyugalom pártján, de a szabadságharc szellemében végezték feladatukat. Kossuth Lajos függetlenségi nyilatkozatát mindketten felolvasták templomaikban. A császáriak ezt kihasználva a szabadságharc bukása után koncepciós perbe fogták, melynek eredményeként a Nagyigmándon felállított és Haynau szoros felügyelete alatt álló rögtönítélő bíróság kötél általi halálra ítélte mindkettőjüket. Haynau végül „kegyelmezett”: kötél helyett golyó lett az ítélet.

Csákberényben idén július 12-én került sor Szikora János, Jászai Mari díjas rendező, színész, érdemes művész „Ítélet és kegyelem” című tévéfilmjének első szakmai bemutatójára. A film az 1848-49 -es szabadságharc idején elítélt és kivégzett Mansbart Antal katolikus pap valamint Szikszai János református lelkész tragikus történetét dolgozza fel, Sobor Antal Perelj, Uram! című regénye alapján. A filmet Tatán október 6-án mutatták be az Est Moziban, ahová meghívást kapott a Mikesy család is, Mansbarth Antal oldalági leszármazottai.

A Mansbart Antal születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen Michl József, Tata polgármestere úgy nyilatkozott: - Gyönyörűséges jelkép, hogy egy gyertyaöntő fia a szomszédos templomban nevelkedve a kapucinus atyák szárnyai alatt pappá, hősi pappá lett. A hősök nem rendkívüli emberek, viszont rendkívüli dolgokat képesek tenni egyszerű emberként is. Akik képesek rendet tartani az életükben, azok rendkívüli helyzetekben is tudják, hogy mit kell tenni – fogalmazott a városvezető.

A tatai megemlékezés első helyszíne a Kapucinus Templom volt, ahol a szentmise előtt köszöntőt mondott Michl József polgármester, majd a család nevében osztotta meg gondolatait Mikesy Gábor, aki elmondta:- Beleszületni egy olyan családba, amely mártírt adott a nemzetnek, nem jelent semmiféle érdemet. Ellenben fenntartani a hős emlékezetét, alakját bemutatni az újabb generációknak itt Tatán, Csákberényben és Nagyigmándon, nagy megtiszteltetés. A tragédiák, tragikus események felidézése mélyen hat az emberi lélekre. A régi görögök katarzisnak nevezték azt a folyamatot, ami fájdalommal és megdöbbenéssel kezdődik, majd azáltal, hogy az áldozattal együtt érzünk, elutasítjuk az erőszakot, és mindent, ami ahhoz vezet, megtisztulunk, jobbá leszünk. Mansbart Antal sorsa, egybeforrva Szikszai János református lelkész sorsával katartikus élményt nyújt az újabb nemzedékek számára ma is, hogy tisztaságot, kitartást, szolgálni tudást és helytállás merítsünk belőle.

A megemlékezés programja koszorúzással folytatódott Mansbart Antal egykori szülőházának helyén, az Ady Endre út 3. szám alatti emlékkőnél. Az eseményen részt vett Dr. Vécsei László, Csákberény polgármestere, Hajduné Farkas Erika Nagyigmánd polgármestere valamint alpolgármestere Róth Csaba és Mansbarth Antal oldalági leszármazottai, a Mikesy család tagjai is. Az emlékkőnél közreműködött Rigó Balázs alpolgármester, Markovics Milán Mór őrnagy, tábori lelkész valamint a Magyar Honvédség 25. Klapka György Lövészdandár Zenekara.