Barcsa Pál festőművész kiállításán

A Duna kéklő Vize, hegyek és lankás dombok termette jó bor csábította letelepedésre 1986 táján e vidékre, a Neszmélyen élő földrajz-rajz szakos Barcsa Pál művész tanárt, aki nemkülönben még angol nyelvet is tanít Dunaalmáson a Csokonai Általános Iskolában, és természetesen rajzot.

Mert hogy- mint mondja az öt gyermekes édesapa- a művésznek is meg kell élnie valamiből. Tíz évvel ezelőtt láttuk Tatán az Ellopott Múzsák című kiállítását. Tudjuk, hogy egykori tanára Székelyhidi Ágoston hatására alakult sajátos művészegyéniséggé, hogy több mint 13 nívódíjban részesült, hogy olajfestményei, grafikái csodálatos kifejezői az emberi létnek, múltjának, a jelennek egyaránt.
Ezúttal szeptember 26-án vehettünk részt kiállításán Dunaalmáson az Almási u. 15. szám alatti KÓSZA VÁNDOR UDVAR épületének folyosóján, ahol a kiállítást régi barátja dr. Horváth József nyitotta meg. A megjelentek figyelmét felhívta a művész egy-egy korszakára. Valóban ismét megcsodálhattuk az oly sokszor látott BAKANCS sorozatot, a cserépre festett Börtönablakokat, a férfiportré grafikákat, a Pannon tájat. A már látott mitológikus tárgyú Daidalosz és Ikarosz a biblikus témájú Kettős korpusz, a hatalmas történelmi korszakot megjelenítő Nagy átalakulás, a cserépre festett leheletfinom Madonnaarcok után ismét tudott adni valami mást, valami újabbat számunkra a művész. Mikor megköszönte barátainak érdeklődését, éreztük ismét, amit a képein is. Hangja, ízes beszéde magában hordozza a Hajdúságból hozott génjeit, ahol anyai dédapja egykor Hajdú vármegye főszolgabírája volt, s az apai Ősökét az Ábel és Úz Bence hazájából származó székelyekét. Hiszen képein tükröződik génjeiben hordozott szabadságvágya a család, a természet mérhetetlen szeretete, a múlt iránti tisztelete.
Barcsa Pál festőművész kiállításának megnyitójára a „JÓTÉKONY BOR” című kulturális és jótékonysági rendezvény keretén belül került sor. A kiállítást ugyanis Jótéknyosági borárverés követte, melynek bevételét, valamint az önkéntes adományokat a Csokonai Általános Iskola játszóterének bővítésére kívánták felajánlani a házigazdák. Ezért nevezte az eseményt hagyományteremtőnek dr. Horváth József. Van cél, segített a szándék és a jóakarat. A meghívón Bródy János soraival hívta fel a meghívottak figyelmét: „Minden felnőtt volt egyszer gyerek és felnő majd az új gyereksereg…”
Az első őszi programot követi az „Egy kedves nyári élményem” című gyermekrajz kiállítás, majd Tökfaragó kézműves parti után Adventi kézműves foglalkozás zárja az évet.

Dobos Szilvia