Német Nemzetiségi Múzeum

A magyarországi németség – csaknem negyedmillióra becsült lélekszámával – hazánk számban legjelentősebb nemzetisége. Tárgyi és szellemi kultúrájának országos gyűjtése, feldolgozása és bemutatása az 1972-ben alapított tatai Német Nemzetiségi Múzeum feladata.

A múzeum 1983 óta az egykori Nepomucenus-malomban működik. Az egykori vízimalom 1758-ban, Fellner Jakab tervei alapján épült, nevét a molnárok és vízen közlekedők védőszentjéről, Nepomuki Szent Jánosról kapta, akinek fából faragott, naiv szépségű szobra az épület homlokzatát díszíti.

A főépületben helyezték el a kutatószobákat, a könyv-, fotó-, hang- és adattárakat, s itt van a múzeum háromszintes, közel 500 négyzetméteres kiállítótere is. Az egykori magtárban található a műtárgyraktár. A gyűjteményt rendszeresen használják hazai és külföldi kutatók, e témában diplomázó egyetemi és főiskolai hallgatók. A múzeum „1100 év együttélés – Németek Magyarországon” című, 1997-ben megnyílt állandó kiállítása mutatja be a magyarországi németség történetének főbb állomásait, kultúrájuk jellemzőit. E népcsoport tagjai a betelepülésüket követő időszakban olyan sajátos kultúrát hoztak létre, melynek mind az együtt élő népektől adaptált kulturális javak, mind a megőrzött etnikai sajátosságok szerves részét képezik, s kultúrájuk mind az őshaza, mind pedig az új lakóterület más etnikumainak kultúrájától világosan megkülönböztethető egységet alkot. A régészeti emlékek segítségével bemutatott középkori emlékanyagot jól egészítik ki a hagyományos népi kultúra, népművészet tárgyi emlékei. Az igen változatos magyarországi német viseletek általános jellemzője, hogy mind színükben, mind szabásukban egyszerűbbek, mint a környező etnikumokéi. A múzeum állandó kiállításán látható esküvői menet ezt jól illusztrálja.

 

 

 Nyitva tartás

Hétfőtől- csütörtökig 9.00. órától 16.00. óráig

Pénteken 9.00. órától 14.00. óráig

Szombaton 10.00. órától 14.00. óráig

Vasárnap bejelentkezéssel

Forrás: www.kunymuzeum.hu